Переможці WBA-2013

В 2013 року міжнародний конкурс World Beekeeping Awards (WBA), заснований під іменем Світового Медового Шоу на 39-му Конгресі Апімондія в Дубліні в 2005 році, проводився вп’яте.

Конкурс, створений для презентації бджільницької продукції вищої якості, останніх наукових розробок і творчих робіт, пов’язаних з бджільництвом, проводився по трьох класах: комерційні, індивідуальні, та класи «конкурси Апімондії».

 

Переможцями стали учасники з 34 країн світу, яким було вручено 100 медалей, з яких: 41 — золоту, 31 — срібну, та 28 — бронзових.

Перше місце, найбільша кількість медалей – 15, отримали учасники зі Словакії, представники Росії та Великобританії на другому місці — по 10 медалів у кожного, на третьому місці бджолярі з Бразилії з 7 медалями.

Апікомпанія Тенторіум (Росія) та Аїда Іскенова (Киргизький союз бджолярів, Киргизстан) здобули найбільшу кількість нагород з поміж усіх учасників конкурсу — по 5 медалів у кожного.

 

Гран-прі Конкурсу, Кубок Карла та Вірджинії Вебб, «За найкращий мед у світі» отримала компанія Tziverti, Кіпр, яку на Конкурсі представляв пан Дімітріс Папакостас. Срібний кубок Апімондії «За найкращий питний мед» отримала словацька компанія Vcelco s.r.o. — представник Радослав Опалек. «За найкращий асортимент продукції бджільництва» Дубовим щитом групи компаній «Содружество» було нагороджено Аіду Іскенову.

 

На превеликий жаль, із-за небажання оргкомітету XXXXIII Міжнародного Конгресу Апімондії співпрацювати з популярними у бджолярів України періодичними виданнями, неналежним чином освітлювався, як сам майбутній Конгрес, так і заходи пов’язані з ним. У зв’язку з чим, прекрасні меда України на конкурсі були представлені в малій кількості, а питні меди і зовсім не виставлялися.

Але незважаючи на усе це, пройшовши складний конкурсний відбір, отримали медалі, і учасники з України.

 

У категорії I1 (індивідуальний клас) Світлий мед, срібло отримав Тимченко Євгеній Юрійович, м.Дніпропетровськ, мед — біла акація.

Займатися бджільництвом почав в 2011 році з п’яти лежаків. Коли брав перші сім’ї, то й не думав займатися бджільництвом серйозно, хотів щоб мед був удома на столі. Але, після першого узятку, коли мед спробували родичі і друзі, зрозумів, що пасіку потрібно розширювати.

Зараз вона налічує близько п’ятдесяти сімей.

Бджоли, в основному, карпатські, трохи українських степових. Кочує по Дніпропетровській області (акація, липа, соняшник, різнотрав’є).

Бджільництво для нього більш хобі, та й додатковий бізнес. Якби мотивацією були тільки гроші, то бджільництвом не займався б, вже сильно морочлива ця справа. Євген кожен сезон ставить собі мету узяти більш меду, чим у попередньому, з однієї сім’ї при роботі однієї матки. Але в гонці за кількістю, не забуває і про якість меду.

У категорії I2 (індивідуальний клас) Мед кольору середнього між світлим та темним, також срібним призером став Буркальцев Прохор Сергійович за свій мед (липа, чабрець).

Сім’я Буркальцевих, вже не одно десятиліття, займається виробництвом елітних сортів кримського меду.

Стаціонар пасіки, близько ста сімей карпатки, розташовується в мальовничому куточку гірської місцевості, екологічно чистого Белогірського району Криму, в селі Курортне.

api15Буркальцеви також кочують по Криму, перевозячи свою пасіку на різні медоноси, такі як шавлія мускатна, лаванда вузьколиста, коріандр, курай, шандра, чистец…
Унікальний кримський клімат, не лише надає неповторні смакові якості меду, але також, наділяє його великою концентрацією біологічно активних речовин.

 

Правильна кормова база (зимою бджоли живляться виключно натуральним медом), своєчасна профілактика хвороб і дотримання гігієни, є ключовими і невід’ємними елементами процесу по досягненню головної мети — високої якості меду.

Цим сім’я Буркальцевих виконує настанови попередніх поколінь бджолярів.

 

У категорії С6 (комерційний клас) Стільниковий мед — золото одержало товариство «МЕГАНОМ-АП». м.Кривий Ріг (закупівля, експорт меду).
За стільниковий соняшниковий мед.
Конкурсні зразки зі стільників розміром 435х145 мм криворіжців Величка МихайлаСкрипника Володимира, Макогона Миколи, пасічників з Одещини Маковозова Сергія, Кіровоградщини – Циганенка Юрія, та стільника 270х110 мм Гайдая Петра.

 

У категорії С3 (комерційний клас) Темний мед — бронза у Цуприкова В’ячеслава Антоновича, старшого наукового співробітника Інституту радіаційної гігієни і епідеміології Наукового центру радіаційної медицини Національної Академії медичних наук України.

Мед — акація з каштаном.

Пасіка не транспортується і розташовується в зоні природної рослинності водно-болотяних угідь урочища Колодна в Оржицькому районі Полтавської області, який відрізняється високим рівнем збереженої біорізноманітності, де впродовж усього сезону медозбору є достатня кількість квітучих джерел нектару з трав-дикоросів (конюшина, буркун, материнка, шавлія, м’ята), кинутих і здичавілих садів, гаєм каштана, акації і липи, а також невеликих ділянок — «клаптевих полів» сільськогосподарських культур з соняшнику і гречки, які розташовані у буферній зоні природної території, в якій не застосовуються сучасні інтенсивні технології.

api81Пасіка розташована на трьох точках, сто десять сімей української степової. Бджолам для власних потреб залишають велику частину, від 60 до 80%, зібраного ними меду. На пасіці, на цій основі, повністю виключено застосування цукру для підгодівлі, у тому числі на зиму.

Вже в перший рік існування пасіки на ній був отриманий мед, який істотно відрізнявся за своїми якісними і органолептичними показниками від усіх медів, зібраних в окрузі.
А на другий рік були отримані комерційні партії меду, який відрізнявся високим рівнем діастази (26,29, 34 ед. Готэ), низьким рівнем сахарози (від 0,6%% до 2,4%%), високим вмістом редукуючих цукрів (від 86 до 93%%), а, головне, відрізнявся за оцінками найвимогливіших споживачів «божественним» смаком меду «родом з дитинства».

В’ячеслав Антонович очолює Оржицьку екологічну громадську організацію «Гогольмед: Врятуємо бджіл — врятуємо світ»! і однойменне мале підприємство. «Гогольмед» об’єднує у своїх рядах співтовариства вчених, бджолярів, які стурбовані долею бджіл перед лицем реальної загрози їх повного зникнення.

Фірмова назва меду — «Гогольмед», на честь великого земляка Миколи Васильовича Гоголя, який своєю творчістю відкрив світові нашу Україну. Бджоли і мед часто згадуються Миколою Васильовичем на сторінках його творів.

До речі, вже в передмові до знаменитих «Вечорів …», придуманий Гоголем автор, пасічник Рудий Панько, так розповідає про мед:

 

«А меду такого, і забожуся, Ви не знайдете на хуторах. Уявіть собі, як внесеш сот — дух піде по всій кімнаті, уявити не можна який: чистий, як сльоза, або кришталь дорогий, що буває в сережках …

Станеш їсти — смакота, та й годі. Солодкість неописана!»