Музей бджільництва Слобожанщини

З історії бджільництва на Слобожанщині

Українська дослідна станція бджільництва ім. П. І. Прокоповича була організована в 1919 р, більш 70 років тому.
Спочатку станція не мали навіть власного приміщення, вона переїжджали з місця на місце. З критичного становища її вивів співпрацю з Харківським сільськогосподарським інститутом. У лютому 1924р. станції було передано господарство з 60 га землі в 22 км від Харкова.

Головним чином станція розміщувалася в с.Артемівка. Тут, у колишньому поміщицьких будинку, розташувалася загальна лабораторія, оснащена необхідним обладнанням для проведення аналізів продуктів бджільництва, була бібліотека, яка поповнювалася новими виданнями, надходили книги і журнали з питань бджільництва з-за кордону. Тут же в саду перебувала експериментальна пасіка, на якій було 60 вуликів системи Лангстрот-Рута і 40 Дадана-Блатта.

Під час війни станція була захоплена в жовтні 1941р. і тільки в червні 1943р. була звільнена. Перед відступом були знищені головний корпус, бібліотека, лабораторне майно, пасіка, племінна група бджолиних сімей.
Відновлення станції почалося відразу ж після звільнення Харкова, в 1943р.
У 1945р. на станції була відкрита школа бджільництва.

Через відсутність достатньої бази для проведення наукової роботи і з інших міркувань в січні 1959р. її перевели в с.Чернятин Жмеринський району Вінницької області на базу Чернятинського плодово-ягідного технікуму, а в 1963р. в м.Гадяч Полтавської області.

З 1967р. при станції організована однорічна сільськогосподарська школа, яка випускає матководів і бджолярів-техніків. З 1975 р. станція носить ім’я П. І. Прокоповича. У червні 1990р. Українська дослідна станція бджільництва стала філією Українського науково-дослідного і технологічного інституту бджільництва.

А місце в Артемівці, де колись була розташована станція бджільництва, жителі Мерефи до сих пір називають «бджілкою».

І зовсім недалеко, на вул. Леонівскої розташований Музей бджільництва, перший на Харківщині.
Експозиції, представлені в музеї, дають можливість оцінити культурну спадщину минулого, побачити на власні очі історію свого краю, оцінити духовність свого народу.
Щороку велика кількість школярів відвідує музей, але навіть досвідчені бджолярі, відвідую музей, відкривають для себе щось нове в історії розвитку бджільництва.

Життя Бджолине сім’ї, технологія збору меду, які святі протегують медозбору, повір’я і легенди, пов’язані зі збором меду в старовину – теми, в яких можна дізнатися в музеї, а також побачити різні види вуликів, інвентар бджолярів ХІХ століття, малюнки і копії гравюр, відтворюють розвиток «Медової науки».
У музеї також Представлені знаряддя праці, предмети домашнього вжитку селянського побуту XIX- початку XX століть.

І, звичайно ж, можна продегустувати солодку радість і гордість Слобожанщини – її мед!

Засновником музею був Почесний пасічник України Олександр Григорович Сергієнко, бджоляр з 60-річним стажем, автор кількох книг, у минулому провідний рубрик «Для бджолярів і не тільки» в «Селянськiй газеті» і «Пасiчник Слобожанщини» в газеті «Реклама на село».

mps4
mps11
mps14
mps15
mps16
mps13
mps10
mps12
mps9
mps5
mps3
mps7
mps8
mps6
mps2
mps4 mps11 mps14 mps15 mps16 mps13 mps10 mps12 mps9 mps5 mps3 mps7 mps8 mps6 mps2