З якого ввіку можна їсти мед

Василь СОЛОМКА

Типове питання, чи не так? А як ми на нього відповідаємо? Побіжний опитування знайомих пасічників дав практично однозначну відповідь: так з грудного віку! (?). І лише кілька чоловік задумливо почухали потилицю і чесно зізналися, що не замислювалися як-то над цим …

І я змушений був в’їдливо переглянути всю свою досить велику бібліотеку. І ось який вийшов «хабарів».

У «Большому медовому лечебнике» Олексія Синякова, 2001 року на стор. 78 читаємо: «Ще 900 років до нашої ери стародавні греки давали немовлятам суміш молока, меду і топленого масла. Стародавні німецькі народи також використовували мед в харчуванні грудних дітей. Навіть новонародженій дитині, перш ніж прикладати його до грудей, було прийнято закопувати в рот кілька крапель меду. В наші дні мед ще ширше почали застосовувати в дитячому харчуванні як загальнозміцнюючий і лікувальний засіб … »І далі на 3-х стор. Відомий апітерапевт, професор, докт. мед. наук, член-кореспондент Міжнародної академії пише про користь меду для дітей.

Про успішне використання меду в якості підсолоджувача в штучному харчуванні грудних дітей, в якості легкого проносного (при невеликому збільшенні застосовуваних доз), заспокійливий засіб для нервових дітей пишуть в солідній монографії «Фізіологічно активні продукти бджолиної сім’ї» Н.Н.Асафова (до .б.н.), Козин Р.Б. (Д.с-г.н.), Орлов Б.М. (Д.б.н.).

У багатьох пасічників є книги відомого натуропата Джарвіса І.С. «Мед і інші природні продукти”, Бухарест, 1981, яка неодноразово у нас перевидавалася в різні роки масовими тиражами. І ось що в них викладено з обговорюваного питання.

Мед в харчуванні немовлят

“Основна їжа всіх грудних дітей (крім материнського молока) – коров’яче молоко, розведене і підсолоджене.

Мед в цьому сенсі незамінний. Більшість дітей переносять його, і крім того, що він солодкий, він є прекрасним мінеральним доповненням до тих мінеральних речовин, які входять до складу молока: мед також містить невелику кількість білка; він має антисептичні властивості, виявляє легку послаблюючу дію.

Крім цих переваг, він відрізняється ніжним ароматом, який підвищує його смакові якості Основне значення меду – постачання організму дитини комплексом мінеральних елементів, необхідних для його зростання і розвитку.

При використанні меду в дитячому харчуванні додають одну або 2 чайні ложки меду на 8 унцій дитячої харчової суміші. Якщо дитину зміцнює, кількість меду рекомендується збільшити на половину чайної ложки. З іншого боку, при слабкому стільці кількість меду аналогічно знижують.

Немовлята (немовлята), які отримують мед, рідко страждають від болю в животі (газів), оскільки швидка абсорбція меду запобігає ферментацію “.

Здається все ясно, і праві наші колеги, які стверджують, що мед можна вживати з грудного віку. Цими поясненнями ми всі користувалися багато років, посилаючись на авторитети. І ось в цьому році мені подарували книгу Ренати Франк «Чудо-мед. Смачний лікар », Харків – Бєлгород, 2010 р (Переклад з нім .:« Honig »von Renate Frank, Ulmer, Sttutgart, Germany, 2005). А в цій книзі теж чорним по білому написано наступне.

З якого віку можна їсти мед?

“У Німеччині та інших країнах ЄС в найближчому майбутньому на баночках з медом з’являться попереджувальні написи про те, що дітям до одного року мед давати не можна. Такий запобіжний захід викликана тим, що іноді в меді містяться спори збудника хвороби Clostridium botulinum. У кишечнику здорової дитини більш старшого віку або дорослого людини такі суперечки знищуються функціонуючої кишковою флорою. Однак травна система немовляти розвинена ще недостатньо. Кишкова флора утворюється тільки через три – чотири дні після народження дитини і перші шість місяців життя повинна розвиватися і зміцнюватися.

Внаслідок незміцнілої імунної системи і ще не остаточно дозрілої мікрофлори суперечки збудників ботулізму в кишечнику немовляти можуть вирости в бактерії і утворити токсини. Мова при цьому йде про нейротоксин, які можуть привести до важких порушень функції м’язів і небезпечному для життя паралічу дихання.

Однак багато матерів через незнання досі змащують соски або пустушки медом, щоб стимулювати у немовляти смоктання молока, або підсолоджують медом напої. Цього робити ні в якому разі не можна. У перші півроку життя взагалі немає необхідності додатково підсолоджувати харчування в пляшечках або пюреобразну їжу. Пам’ятайте: чим раніше ви почнете підсолоджувати дитяче харчування, тим раніше у дитини виникне потреба в солодкому. Як перші підсолоджувачів підходять свіжі або приготовані у вигляді пюре фрукти, сухофрукти і фруктові соки. Коли дитині виповнився рік, можна почати застосовувати мед. У всьому світі відомі випадки захворювання на ботулізм з цієї причини у дітей старше одного року “.


Професор П.О. Карпенко (праворуч)

Питається: чому ж або кому ж вірити? І кого ж питати? Слава Богу у мене є до кого звернутися. Їду до проф. Карпенко Петра Олександровича, проф., Докт. мед. наук, г.н.с. ДНУ «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» ДУС, 20 років був головним дієтологом країни (авторитет №1 в Україні).

Кладу перед ним книгу Джарвіса. Петро Олександрович прочитав, сумно посміхнувся і прокоментував: «Джарвіс адже лікар, але лікар ветеринарний …» А далі професійно виклав приблизно все те, що написано в книзі Ренати Франк. А після того, як я дав йому прочитати наведену вам сторінку, він сказав, що готовий підписатися під кожним словом Ренати Франк.