Кліточка універсальна

Склалося так, що для збереження маточників, маток і їх підсадки в сім’ї використовуються одні кліточки (в основному, металеві – кліточки Титова), а для транспортування маток – інші (дерев’яні), які іноді використовуються і для їх підсадки. Нами запропонована і масово випробували нову – універсальна кліточка, яку можна використовувати для транспортування, підсадки маток, створення їх банку і для розміщення маточників (рис). Пристрій клітинки і її використання детально викладаємо в цій статті.

 

Рис. Універсальна кліточка: 1 – канал для маточників, канді, доступу бджіл до матки і виходу її в сім’ю; 2 канал для канди і доступу бджіл до матки; 3 відділення для матки і бджіл супроводу; 4 заслінка; 5 кришка; 6 канал для заселення матки, бджіл і розміщення губки з водою; 7- елементи з’єднання кліточок; 8- вентиляційні отвори.

 

Збереження маточників. Особливістю використання кліточки для збереження маточників є те, що при штучному виведенні маток воскові мисочки на прищепних рамках кріпляться за допомогою шпонкових клинчиків, які повинні бути певної форми і товщиною не більше 2 мм. Інші маточники: ройові, свищеві, а також отримані при використанні стільника Ентер – просто вкладаються в канал 1. На спеціалізованих пасіках кліточки з маточниками для зберігання поміщають в рамки-розплідники.

Використання кліточки для транспортування маток. кліточки заповнюють канді при закритій засувці (4), відсунувши кришку(5) або знявши її повністю так, щоб зручно було заповнювати кормові відсіки (1, 2). Їх заповнюють на рівні перегородки відсіків. За бажанням, бджіл і матку на період перебування в клітці можна забезпечувати водою, це на їх збереження не впливає. А на період транспортування водою краще забезпечити. Її вводять шприцом в губку або поролон, розміщені в відсіку (6).

Матку і бджіл супроводу можна заселяти різними способами.

Перший спосіб. Зрушуємо кришку так, щоб повністю відкрити відділення (3) для матки і бджіл супроводу. Кліточку перевертаємо і на стільнику накриваємо матку з бджолами. У такому положенні обережно відсуває кришку до відсіку 6. Перевертаємо кліточку, закриваємо відсік 6 пальцем і якщо необхідно випускаємо зайвих бджіл або додаємо відсутніх.

Другий спосіб. Зрушуючи кришку в бік корму, відкриваємо відділ для матки і бджіл супроводу (3), бічною частиною підносимо до соту з бджолами і заздалегідь поміченої маткою, і скляною пластинкою з відшліфованими краями, нахиленою під кутом до клітини, направляємо їх в неї. Прикриваємо платівкою і зрушуємо кришку до каналу заселення матки. Якщо матка не мічена, то її мітимо після заселення бджіл супроводу. Для цього її відловлюємо, мітимо, даємо підсохнути фарбі, запускаємо в кліточку і закриваємо кришку.

Третій спосіб. Зрушуючи кришку, відкриваємо прохід для заселення матки і бджіл супроводу, відловлюємо матку, мітимо, впускаємо в кліточку, канал прикриваємо пальцем однієї руки, а пальцями іншої руки беремо (за крила, по черзі) необхідну кількість бджіл і запускаємо в кліточку і відсуває кришку.

Четвертий спосіб. Він відрізняється від попередніх способів тим, що бджоли супроводу самі заходять в кліточку на спеціально виготовленому пристрої, заселеному осиротівшими бджолами.

Формування посилок. Заселені кліточки між собою з’єднують за допомогою з’єднувальних елементів (7). Вони влаштовані так, що забезпечують необхідний обмін повітря під час транспортування. Нечисленні партії маток (до семи) можна відправляти в спеціальних конвертах. Для формування посилок великих партій використовують картон і скотч. При цьому ряди кліточок в посилці розташовують так, щоб корм одного ряду розташовувався над матками і бджолами сусіднього ряду. Таке розташування при деяких умовах транспортування оберігає маток від перегріву.

Підсадка маток. Кліточку розташовують над рамками вентиляційними отворами донизу уздовж вулички або між рамками.

Бджіл супроводу випускають. Заслінку, в залежності від стану сім’ї, виймають відразу або через якийсь час. Для цього кришку клітки трохи відсувають убік бджіл з маткою і виймають заслінку, піддягаючи її кутом леза стамески. Коли обидва канали відкривають одночасно, то бджоли протягом доби звільняють від корму короткий канал (2), заходять до матки, вступають з нею в тактильні і кормові контакти і поширюють про неї інформацію в сім’ї. Протягом двох діб бджоли звільняють канали 1 і 2 від корму, і матка виходить в сім’ю. Однак відкривати обидва канали одночасно не завжди безпечно. Бджоли можуть вбити матку. Краще довгий канал (1) відкрити через 4-6 днів. Пасічнику необхідно перебороти бажання випустити матку якомога швидше, так як в цьому випадку воно часто закінчується гірким розчаруванням – втратою довгоочікуваної матки. Щоб цього уникнути, витягують заслінку і нею вертикально перекривають вихід каналу 1 на необхідний час, яке визначається станом сім’ї, в яку підсаджується матка.

Догляд за кліточками. По завершенні сезону або в міру необхідності клітинки легко очищаються і дезінфікуються 3-х% -ним розчином лугу при температурі 60-80 ° С протягом півгодини. Для цього їх поміщають в посудину, притискають, щоб не спливли, заливають розчином, доводять до необхідної температури, витримують певний час, виймають і просушують. Для очищення клітинок від воску можна використовувати одну воду підігріту до зазначеної температури. Зберігають кліточки в закритих коробках. Треба враховувати, що при морозі вище 10 градусів клітинки стають в деякій мірі крихкими.

Гайдар В.А

а/с 18-а, м. Мукачеве, Закарпатська обл, 89600

тел .. 8-03131-43679, 70636; моб. 8-066-7041138.