Бути гідним славних прадідів
Візит в Україну Президента Апімондії — одного з найінформованіших бджолярських фахівців світу Жіля Ратія і зустріч з ним, безумовно, помітна подія в пасічному житті нашої країни. На жаль, цікавою для всіх учасників була лише заключна частина зустрічі — його виступ перед кваліфікованою і надзвичайно уважною аудиторією. Це було те, чого ми всі чекали. Та й доповідач повеселішав…
Були і подарунки, в т.ч. і два томи «Вибраних творів» П.І. Прокоповича і комплект журналів «Бджолярський круг»… Серед цікавинок бджільництва світу він показав фото двокольрового меду в одній банці і запитав нас, як це робить-ся…Після того, як я сказав йому, що про це написано в «БК4-09», він підсунув наші журнали до себе ближче…
А я подумав: «От якби він ще і твори нашого Про-коповича прочитав». І взнав би про те, що Україна — мати стільникового меду, і що пересувна рамка з’явилася вперше в вуликах Прокоповича, як і роздільна решітка, задовго до решітки Ганемана. Втулковий вулик у свій час був найдосконалішим і про нього написали в багатьох часописах світу, навіть перший номер (!) найавторитетнішого сьогодні ж. «Bee Journal» вийшов з малюнком його вулика. А його методи лікування гнильцю, по суті, як інфекційної хвороби… і на сьогодні використовуються.
Він вперше в світі висіяв медоноси й економічно обгрунтував цей агротехнічний прийом, а перша в світі школа бджільництва… Ну не знають сьогодні в світі, що це наше, українське. Не знають. І мабуть, не взнають… Звідкіля? Бо ми на конгресах не виступаємо, в іноземних наукових (та навіть і ненаукових) журналах не публікуємося, свого наукового журналу не маємо, міжнародних конференцій не проводимо…
Насилу спромоглися видати в Україні праці світового Генія і то на ентузіазмі «дідів» та за пенсії рядових пасічників (див. список благодійників у кінці кожного тому). А як би гордо і гідно ми виглядали перед світовою пасічною спільнотою, якби вони взнали лише про П.І. Прокоповича.
В день народження великого Пасічника на його сплюндрованій вандалами могилі мною була висловлена пропозиція доведення до світової пасічної спільноти його діянь. І 19-20 серпня на «Пасіці діда Василя» відбулося чергове засідання редакційної колегії по виданню праць П.І. Прокоповича. Окрім питання про роботу над 3-м томом прийнято рішення про підготовку Фондом до конгресу Апімондії в Україні в 2013 р. видання праць Прокоповича англійською мовою. Фондом вирішується і питання фінансування цього недешевого заходу. Є впевненість, що в Україні є люди і гідні, і небайдужі.
У цьому числі часопису подається значна частина матеріалів про бджільництво світу. Є і в нашому бджільництві до-сягненя світового рівня (див. «БК»), але доводити і пропагувати їх статків не вистачає. Треба, треба заявляти світові про бджільництво України. Ми гідні того! І наша редакція планує до конгресу в Україні випуск альманаху англійською мовою.