Бджоли – запилювачі плодових рослин

СУЯРКУЛОВ Ш.Р., канд. с / г наук, голова Ферганського Союзу бджолярів

(З виступу на Бджолярском Крузі 2013)

В умовах інтенсивного землеробства і повсюдної оранки земель, які є місцем існування і розмноження диких комах-запилювачів привела до їх різкого скорочення. Хімізація сільськогосподарського виробництва призвела не тільки до скорочення шкідників, але і практично знищила комах запилювачів. У зв’язку з цим роль медоносних бджіл як запилювачів сільськогосподарських культур багаторазово зростає і в багатьох випадках вони є єдино можливим джерелом запилення.

Була поставилена завдання вивчити в умовах виробничого досвіду вплив медоносних бджіл на запилення квіток плодових дерев і їх врожайність в умовах промислового сільськогосподарського виробництва та інтенсивного використання хімічних засобів захисту рослин у Ферганській долині. Досліди проводилися відповідно до загальноприйнятих методик НДІ бджільництва.

За даними американських дослідників залежність врожайності яблуні, мигдалю, абрикоса від запилювачів становить 100%, решта фруктові дерева – від 10 до 90, баштанні та овочеві культури – 70 – 100%.

Отримані нами дані значно відрізняються від наведених в літературі. Так найбільший вплив запилення бджолами на збільшення врожайності відзначено у черешні – бджоли збільшили вихід плодів в 26,4 рази. При проведенні дослідів на вишні відзначено підвищення врожаю в 22,5 рази.

У 2008 році при відвідуванні однієї з промислових бджолоферм в США в штаті Каліфорнія групою ферганської бджолярів, американський колега-бджоляр Д.Фостер розповідав, що найбільшу суму фермери -садоводи платять за запилення мигдалю – кожна сім’я розміром в 1 кг бджіл за три тижні перебування в квітучому мігдалевому саду оплачується в 150 – 180 дол. Після мигдалю зацвітає вишні і яблуні, але ціни на них опускаються до 100 дол за бджолосім’ю. Опилювальний бджолиний конвеєр триває до середини літа, відповідно знижується і оплата, доходячи до 32 дол за одну бджолосім’ю за запилення насінників люцерни.

У наших дослідженнях врожайність мигдалю при запиленні бджолами збільшилася в 17 разів. Урожайність сливи і яблуні збільшилася в 11 і 8 разів відповідно. Абрикоса – в 5,9 рази, кураги – в 4,4 рази, хурми – в 4,1 рази. Персики в великій мірі схильні до самозапилення і вплив медоносних бджіл на врожайність була мінімальною – всього 19%.

Висновок. Пріоритети в бджільництві повинні бути спрямовані на використання бджіл як запилювачів сільськогосподарських рослин приносять користь у 10 – 12 разів перевищують дохід від одержуваної продукції бджільництва.